Nedenleri nelerdir?

Çocuklarda bayılma nedenleri nelerdir?
2016-04-09 0

Çocuklarda basit fizyolojik değişikliklerden yaşamı tehdit eden ciddi hastalıklara kadar pek çok neden beyin kan akımını etkileyerek bayılmaya yol açabilir. Çocuklarda en sık görülen bayılma nedeni vazovagal senkoptur (basit bayılma). Senkop sırasında hastalar hemen daima ayaktadır ve bulantı, terleme, solukluk, fenalık hissi gibi bulgular görülür. Kan alınırken veya uzun süre ayakta durma ile ortaya çıkan bayılmalar basit bayılmalara örnektir. Otonom sinir sistemindeki dengesizlik sonucu kan ayaklarda ve bacaklarda biriktiği için beyin kan akımı azalmakta ve buna bağlı olarak bayılma görülmektedir. Baygınlık süresi oldukça kısa olan (20-30 saniye) ve özellikle adölesan döneminde görülen bu tip bayılmada atakların büyük bölümü zamanla kendiliğinden son bulur.
 
Nörolojik nedenler
Çocuklarda bayılmaya yolaçan nedenlerin en başında epilepsi (sara hastalığı) gelmektedir. Genellikle epilepsiye bağlı bayılmalarda vücutta kasılma ve titreme, çenede kilitlenme, idrar-gaita kaçırma gibi belirtiler de görülür. Fakat epilepsinin bir türü olan atonik epilepside vücut tamamen gevşek olabilir. 
Bazı migren türleri de nadir olarak çocuklarda bayılmaya yol açabilir. 
Erişkinlerde daha sık görülen beyin damar rahatsızlıklarına bağlı bayılmalar çocukluk döneminde çok nadirdir.  
 
Kalp hastalıklarına bağlı bayılmalar
Bayılmaya yol açan birçok kalp hastalığı da bulunmaktadır. Özellikle kalp kapak hastalıkları, kalpten çıkan ana damarlardaki  darlıklar, akciğer basıncının yüksekliği, çeşitli ritm ve iletim bozuklukları, kalp kası hastalıkları bayılmaya yol açan başlıca kalp hastalıklarıdır. Kalp hastalıklarına bağlı bayılmalar yaşamsal risk taşır.
 
Diğer nedenler
Psikolojik rahatsızlık ve hastalıklar, açlık, kansızlık, kandaki elektrolitlerin dengesizlikleri ve diğer bazı metabolik hastalıklar da çocuklarda bayılmaya yol açabilir. 


Sayfamızı Paylaşın
Etiketler:  
Sayfa Yorumları (0)
  •  

Yorum Bırakın
        
© Prof. Dr. Füsun Alehan Çocuk Nörolojisi Uzmanı - 2000-2024     Tasarım Ankara Hosting
Toplam Hİt : 1023710 | Bugün Tekİl : 8 | Toplam Tekİl : 384547 |